“Anadolu basını batırılmak isteniyor” « Bölge Haber

27 Ekim 2020 - 12:06

“Anadolu basını batırılmak isteniyor”

reklam
“Anadolu basını batırılmak isteniyor”
Son Güncelleme :

09 Kasım 2019 - 18:40

reklam

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun (TGF) 60. Başkanlar Konseyi İstanbul’da toplandı. TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, “Anadolu Basını Batırılmak isteniyor” diyerek, TBMM’de grubu bulunan siyasi partilere çağrıda bulundu ve Anaodolu Basını sorunlarının Araştırılarak çözüm bulunmasını istedi.

İstanbul Avrasya Gazeteciler Derneği ev sahipliğinde, Türkiye’nin 41 ilinden gazeteciler cemiyeti Başkan ve temsilcilerinin katıldığı 60. TGF Başkanlar Konseyinde açılış konuşması yapan Genel Başkan Yılmaz Karaca basının içinde bulunduğu. Sıkıntıları dile getirdi.

Genel Başkan Yılmaz Karaca, 150’nin üzerinde günlük gazetenin kapandığına, uydu bedelini ödeyemeyen yerel televizyonların ekranlarını karartmak zorunda kaldıklarını belirterek ,’ haftalık ve aylık çıkan değilleri hiç hesaba katmıyorum.Anadolu basını batıyor,Yerel basın bitiyor. Bitirilmek isteniyor ‘dedi.

Yıllardır yasal düzleme bekledikleri ancak siyaset kurumunun kendilerini dinlemediklerini söyleyen Karaca başta Ak Parti ve CHP olmak üzere TBMM grubu bulunan siyasi partileri göreve çağırarak yerel durumunun araştırılıp çözüm üretilmesini istedi.

Cumhuriyet tarihinin her döneminde yaygın ve yerel basını iktidarların tehdidi altında görev altında yapmak zorunda kaldıklarını da dile getiren TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca medyada gazeteci kökenli patronların giderek azaldığını dikkat çekerek ,’ Biz gazeteciliği etik kurallar içinde yapılmasını istiyoruz.İş adamları gazete patronu olabilir ancak gazeteler ihaleler için silah için kullanılmamalıdır.

“BASIN KARTLARI NEDEN VERİLMİYOR?”

Sarı basın kartlarının Cumhurbaşkanlığına bağlı İletişim bAşkanlığı tarafından başlandığı ,komisyonda eskisinden farklı olarak meslek örgütlerinin yer almadığını dikkat çeken Karaca son 3 yılda 2500 basın kartının iptal edilmesini eleştirdi.

Bu yıl değiştirilen basın kartlarının,aradan 8 ay gibi bir zaman geçmesine rağmen yüzde 40’ının yenilenebildiğini ve kart alamayanlarla ilgili bir açıklama yapılmadığını söyleyen Karaca ,’Komisyon ölünceye kadar taşıcağımız sürekli basın kartının anlamını bile bilmiyor.Sürekli kart ancak yüz kızartıcı bir suç işlerseniz iptal edilebilir, Ancak gelin görün ki istediklerinin kartını iptal ediyorlar” dedi

Basın ilan kurumunun uzun yıllar terör örgütü FETÖ yandaşları tarafından yönetildiğini ve bu yolla yerel basının yok edilmeye çalışıldığını söyleyen Karaca bu konuda uyarıların dikkate alınarak yönetimin değiştirildiğini söyledi ve yeni Genel Müdür Rıdvan Duran’a başarılar dileyerek  resmî ilan konusunun yeniden gözden geçirilmesini istedi.

“GERÇEK GAZETECİLER ZOR DURUMDA BIRAKILIYOR”

İnternet yoluyla yayın yapan radyo ve televizyonlarla ilgili yönetmeliğin RTÜK kapsamı kapsamında çıkarıldığını söyleyen Karaca ,’ancak dijital habercilik konusunda herhangi resmî yasa yıllardır çıkmadı buda doğal olarak merdiven altı internet haberciliğini doğurdu.Gazeteclikle ilgisi olmayan bu kişiler başta Belediyeler olmak üzere herkesi  tehdit ederek gerçek gazetecileri de zor durumda bıkıyor ,’ dedi.

“KINIYORUM”

Karaca son olarak Hürriyet gazetesinde etik olmayan yönetimlerle işlerine son verilen gazetecilerin sayıları onbini aşan işsizler ordusuna katıldıklarını ifade ederek ‘Gazetecilere bu zulmü yapanları şiddetle kınıyorum diyerek’ sözünü tamamladı.

Ev sahibi İstanbul Avrasya gazeteciler Cemiyeti Başkanı Oğuzhan Bayrak’  da konuşmasında yerel basının yaşadığı sorunları dile getirdi.

AKADEMİSYEN DR.  ÇETİNKAYA’DAN “DİGİTAL MEDYA” SUNUMU

Toplantının ilk bölümünde Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik  Bölümü Öğretim Üyesi  Dr Aysel Çetinkaya ,’Dijital Medya konulu bir sunum yaptı.  Çetinkaya günlük trajları 2012 ‘de 5 milyonu aşan 41  gazetelerin 2018 itibari ile 3 milyonun altına düştüğünü söyledi. Çetinkaya, ayrıca internet medyasının yazılı basınla birbirini destekler konumda çalışması halinde gazetelerin daha etkili olacağı görüşlerini savundu. Çetinkaya’nın “digital medya” sunumunun ardından genç akademisyene plaket verildi. Ayrıca, Dr. Çetinkaya da Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Karaca’ya “içerik üretiminden reklama çevrim içi gazetecilik medya” isimli kitabını hediye etti.

 

 

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca ve Başkanvekili Levent Altun, anadolu’dan gelen dernek başkanları ve programın konuğu Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Aysel Çetinkaya ile birlikte öğle yemeğinde programın sonunda bir araya geldi. Başkanvekili Altun, Kocaeli’ndeki gazetecilerin bir araya gelmesinde önemli rol oynadı

Programın sonunda TGF’nin konuğu Dr. Aysel Çetinkaya, TGF Başkanı Yılmaz Karaca, başkanvekili Levent Altun ve diğer başkanlar hatıra fotoğrafı çekitirdi

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam