Çayırova Hayvan Hakları Dayanışma Grubu… « Bölge Haber

27 Ekim 2020 - 03:18

Çayırova Hayvan Hakları Dayanışma Grubu…

reklam
Çayırova Hayvan Hakları Dayanışma Grubu…
Son Güncelleme :

27 Eylül 2020 - 18:31

reklam

Serap Ezer başkanlığında kurulan Çayırova Hayvan Hakları Dayanışma Grubu  bugün ilk toplantısını düzenledi.  Ezer’in başkanlığındaki grubun yardımcılığını  Ahmet Metin, Naz Açıkgöz,  Grup içi iletişim sözcülüğünü Özgür Salgın yürütüyor.  Grubun ilk toplantısında Serap Ezer, Mert Ahmet Metin, Özgür Salgın, Selvinaz Açıkgöz, Furkan Türkoğlu, Ali Babıl, Dilek Uğur Dikkatlı
Onur Kalkan, Ezgi Taş, Akça Çay Mantarcı , Tülin Özcan , Kamer Kandil , Hatice Yalçova , Adem Özlük hazır bulundu. Grup, Çayırova’daki hayvan haklarının ve yaşamlarının korunması yönünde bir çalışma başlatacaklarını duyurdu.  Toplantının sonunda bir açıklama yayınlanan Çayırova Hayvan Hakları Dayanışma Grubu  yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

1-Hakkımızda

Doğanın ve ekosistemin bütün olduğuna, insan türünün dünyayı diğer canlılarla paylaştığına ve dünyanın efendisi olmadığına inanan, hayvanların yaşam haklarını yasal ve insani boyutta korumak kamusal alanda yaşamlarını sürdürebilmeleri için, toplumsal ve yerel yönetimler bazında çalışmalar yapmak amacı ile bir araya gelen bir topluluğuz. Hiçbir ticari menfaat gütmeyen topluluğumuzun amacı; İnsanlar, bitkiler ve hayvanlar arasındaki uyumu sağlamaktır.

2-Yapısal Özelliklerimiz

Herkes her konuda eşit muamele görür ve eşit koşullarda kendini ifade etme hakkına sahiptir. Birey esaslıdır, gönüllülük, doğrudan katılım ve demokrasi içerir. Gerek toplum ve gerekse kurumlarla öncelikle diyalog yollarını kullanıp, kişilik haklarına daima saygılı olarak mücadelenin sürdürülmesi ana ilkemizdir.

3-Amacımız

Hayvan haklarının kurumlar ve toplum nezdinde kabul görmesi için bir sivil toplum anlayışı içinde, loby çalışmaları, Halkla ilişkiler ve Basınla ilişkiler ile resmi mekanizmaları görevlerini yapar duruma getirmek, toplumsal dinamikleri harekete geçirmek ve bireysel bazda farkındalık yaratmak

4-Çalışma Alanlarımız

 1. Sokak Hayvanları için Farkındalık Yaratma – Bilinçlendirme – Eğitim ana çalışma alanımızdır. Basın ve iletişim biliminin tüm çağdaş enstrümanlarını, gerek toplumsal bazda; müftülüklere, partilere, derneklere, yerel yönetimlere, alan çalışmalarıyla ve gerekse okullarda çocuklara eğitim ile farkındalık yaratarak ‘’kamuoyu desteği’’ sağlayacağız.

 

 1. Yerel yönetimler başta olmak üzere, tüm resmi kurumlara eşit yaklaşarak kanunları ve mevzuatı esas alarak, kurumların hayvan haklarında görevlerini yapmaları için ekip çalışması içerisinde bulunulacaktır.

 

 1. Çayırova da ivedilikle veteriner hekim görevlendirilmesi yapılması ve aşı ihtiyacı bulunan yavru köpeklerin yerinde aşılama yapılması, toplama araçlarında olası bulaşıcı hastalık riskinin önüne geçilmesi için ekiplerle ortak çalışma içinde olacağız.

 

 1. Çayırova da ki sokak hayvanlarının kısırlaştırılması ve tedavileri için tam teşekküllü Rehabilitasyon Merkezinin kurulması, kurulacak bu merkezin gerek teknik malzeme gerek teknik personel anlamında bölgeye yetecek nitelikte olmasının sağlanması.

 

 1. Çayırova merkezde ve gönüllüler ile belediyenin ortak karar verdiği noktalarda besleme ve su odaklarının oluşturulması.

 

 1. 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereği sokak hayvanlarının yaşam koşullarının iyileştirilmesi, barınma, tedavi görme ihtiyaçlarının karşılanması. Tedavi ve kısırlaştırma için alınanların tekrar alındıkları yerlere bırakılması için yerel yönetim ve diğer ilgili tüm resmi kurum ve kuruluşlarla diyalog ve işbirliği içinde çalışmalar yapılacaktır.

 

 1. Sokak hayvanlarının alınması sırasında anestezi kullanılmasının gerektiği durumlarda kanun gereği mutlaka veteriner hekim bulunması zorunludur.

 

 1. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereği toplama ekibinde olan personelin gerekli eğitimi almış olması, kanuna uygun davranması, vatandaşa kanunun gerekçelerini anlatabilecek diyaloğu kurabilmesi için gerekli çalışmalar yapılacaktır.

 

 1. Hukuksal bağlamda ve mevzuatlar çerçevesinde hayvan hakkı ihlallerinin olmadan tedbirlerle önlenmesi, hayvan hakkı ihlallerinin olması durumunda yasaya uygun olarak cezalandırılması için çalışmalar yapılacaktır.

 

 1. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereği, yapılan şikâyetlerin öncelikle değerlendirilmesi, ısırma, çeteleşme gibi durumlarda hastahane raporu olmadıkça kesinlikle sokak hayvanlarının yerlerinin değiştirilmemesi, ilçe sınırı dışına kesinlikle bırakılmaması konusunda gerekli takibin yapılması.

 

 1. Çayırova da gönüllü çalışan hayvan severlere emzikli annelerin emzirmelerinin bitmesine, annesiz yavruların kısırlaştırılıp, küpelenme aylarının gelme sürelerine kadar bakılabileceği korunaklı bir yerin belediye tarafından tahsis edilmesi k. Çayırova da sakat, yaşlı, yavru, hasta kedilerin bakılabileceği korunaklı bir mekân sağlanması.

 

 1. Yapılması istenilen Rehabilitasyon Merkezinde gönüllülere oda temin edilmesi.

 

 1. Petshoplar, üretim çiftlikleri, sirkler, hayvanat bahçeleri başta olmak üzere hayvanların eğlence veya sergileme unsuru olarak kullanılmasına yasal çerçevede karşı çıkacak, toplumsal bilinçlendirme yapılırken kurumların kanunları uygulaması sağlanacaktır”

 

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam