Sakarya Meydan Muharebesi Belgeseli izleyiciyle buluþuyor! « Bölge Haber

14 Nisan 2021 - 13:53

Sakarya Meydan Muharebesi Belgeseli izleyiciyle buluþuyor!

reklam
Sakarya Meydan Muharebesi Belgeseli    izleyiciyle buluþuyor!
Son Güncelleme :

30 Ağustos 2018 - 23:18

reklam

Devri Alem Belgesel Programý Yapýmcýsý Ýsmail Kahraman tarafýndan hazýrlanan “Gordion’un Düðümü-Sakarya Meydan Muharebesi” Belgeseli yarýn  düzenlenecek Gala gecesiyle izleyiciyle buluþacak. Gazetemiz Kurucusu Ýsmail Kahraman’ýn hazýrlayýp sunduðu Devri Alem Belgesel Programý, AGRT ve Ýç Ýþleri Bakanlýðý Dernekler Daire Baþkanlýðý, iþ birliðiyle hazýrlanan, tarihimize ýþýk tutan Sakarya Meydan Muharebesi Belgeseli ilk kez kamuoyuyla buluþacak. Yaklaþýk 2 yýllýk bir çalýþmanýn ürünü olan Belgesel, tarihe not düþüp zaman noterlik yapmanýn yaný sýra bilinmeyenleri de ortaya çýkardý.

BÜYÜK TAARRUZ’A GÝDEN YOLDA SAKARYA MEYDAN MUHAREBESÝ

 

Türk tarihinde büyük önem taþýyan Sakarya Meydan Muharebesi, 30 Aðustos’a giden yolda en önemli kilometre taþlarýndan birisi. Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, tarihe geçen “Hattý müdafaa yoktur, sathý müdafaa vardýr. O satýh bütün vatandýr.”sözünü de Sakarya Meydan Muharebesi’nde söylemiþti. 1921 yýlýnda gerçekleþen ve tarihin en uzun savaþlarýndan birisi olan Sakarya Meydan Muharebesi’nde 1922’de gerçekleþen Büyük Taarruz’a giden yolda en önemli dönüm noktasýydý. Sakarya Meydan Muharebesi’nde elde edilen zafer, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaþlarýnýn baþlattýðý Kurtuluþ Mücadelesi’nde Büyük Taarruz’un zaferle sonuçlanmasýnda ve dün kutladýðýmýz 30 Aðustos’un gerçekleþmesinde büyük rol oynamýþtý.

 

ÝKÝ YIL SÜREN KAPSAMLI ÇALIÞMA

 

Sakarya Meydan Muharebesi için insanüstü bir gayretle çalýþma gerçekleþtiren, bu kapsamda Ankara’nýn Polatlý ve Haymana ilçelerine defalarca giderek günler süren çekimler gerçekleþtiren Devri Alem ekibi, kültür ve medeniyet tarihimize eþsiz bir eser kazandýrdý. Zaferler tarihimizin mihenk taþlarýndan olan Sakarya Meydan Muharebesi’nin yapýldýðý Mangal Daðý Bölgesi’nin Tarihi Milli Park olmasýna öncülük eden ve bölgeyi koruma altýna aldýran Devri Alem ekibi, kapsamlý çalýþmanýn ürünü olan Belgeseli, kamuoyuyla buluþturacak olmanýn heyecanýný yaþýyor.

 

SAKARYA ZAFERÝ’NÝN ÖNEMÝ ANLATILDI

 

AGRT tarafýndan “Sakarya Meydan Muhaberesinin önemi ve þehitliklerin tanýtýlmasý” adýyla baþlatýlan Sosyal sorumluluk Projesi Ýç Ýþleri Bakanlýðý Dernekler Dairesi tarafýndan desteklendi. Proje kapsamýnda Þehitliklere gençler tarafýndan fidan dikilirken, bir çok eðitim kurumlarýnda konferanslar ve seminerler düzenlendi. Polatlý Belediyesi iþ birliðiyle geniþ çaplý bir panel düzenlendi, fotoðraf sergileri açýldý. Sakarya Meydan Muharebesi zaferinin önemini anlatmak için TV’lerde canlý yayýnlar düzenlenirken, Bu kapsamda geniþ çaplý bir çalýþma yapýlarak, uzun uðraþlar sonucu Belgesel çekildi. Hazýrlanan Belgeselin TRT tarafýndan ekranlarda izleyiciye sunulmasý kararý alýndý.

 

EYÜPSULTAN KÜLTÜR MERKEZÝ’NDE GALA GECESÝ

 

Eyüp Belediyesi tarafýndan organize edilen, “Gordion’un düðümü-Sakarya Meydan Muharebesi”Belgeseli Gala Gecesi, yarýn akþam saat 19.30’da Eyüp Sultan Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleþtirilecek kokteyl ile baþlayacak ve saat 20.00’de Belgesel gösterimine geçilecek. Eyüp Belediye Baþkaný Remzi Aydýn hazýrlanan Belgeselden dolayý Gazetemiz Kurucusu Ýsmail Kahraman’a teþekkürlerini sunarken, Kahraman da tarihe olan vefa borcumuzu ödeme ve geçmiþi unutmama adýna önemli bir eseri daha kültürümüze kazandýrmanýn mutluluðunu ve heyecanýný yaþadýklarýný belirterek, emeði geçen herkese teþekkür etti.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam