“Suç oranlarında azalma var” « Bölge Haber

1 Ekim 2020 - 00:04

“Suç oranlarında azalma var”

reklam
“Suç oranlarında azalma var”
Son Güncelleme :

20 Şubat 2020 - 15:08

reklam

 

Tipioğlu, bölgemiz basın mensuplarıyla bir araya geldi 

Yaklaşık 5 ay önce Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü’ne atanan Veysel Tipoğlu’nun göreve gelmesinden bugüne kadar şehrimizde suç oranlarının azaldığı ortaya çıktı. Bunun en önemli sebebinin ise  suçun henüz gerçekleşmeden alınan tedbir ve önlemlerle önlenmesi oldu.

 

Dün sabah İzmit’te bulunan Polisevi’nde şehrimizde bulunan medya temsilcileriyle buluşan Kocaeli İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu,  göreve geldiği günden bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında  bilgi verdi. Yapılan çalışmalarda en dikkat çeken hususun alınan tedbir ve önlemler sayesinde suç oranlarının azalması olduğu görüldü. Ayrıca suçun işlendikten sonra faillerinin kısa sürede yakalanması da dikkat çeken bir başka gelişme oldu.

ÇAYIROVA EMNİYET MÜDÜRÜ GÜRBÜZ DE KATILDI

Asayiş Şube Müdürlüğü’nün yanında bulunan sosyal tesislerde gerçekleşen kahvaltılı programa şube müdürleri ve ilçe emniyet müdürleri katıldı.   Kahvaltı sonrası Kocaeli İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu kısa bir sunum gerçekleştirdi.

“YENİ LOJMAN YAPMA DÜŞÜNCEMİZ VAR”

Derince’de bulunan emniyet lojmanlarına ilişkin konuşan Veysel Tipioğlu, “Bildiğiniz gibi hepimizi derinden yaralayan 1999 depreminde emniyet lojmanları hasar almıştı. Burada yıkım işlemleri devam ediyor. Ancak bizim lojman ihtiyacımız mevcuttur. Burada inşallah önümüzdeki süreçte yeniden lojman yapma gibi bir düşüncemiz var” dedi.

“HIRSIZLIK OLAYLARINDA AZALMA…”

Kocaeli İl Emniyet Müdürü Tipioğlu, Kocaeli’deki suç oranlarında azalma olduğuna  dikkat çekti. Suçu işlenmeden önleme amacında olduklarını belirten Tipioğlu, “Özellikle hırsızlık suçlarında ciddi oranda bir azalma yaşandı. Evden yapılan hırsızlık suçlarında ise yüzde 60 oranında bir azalma yakaladık. Bu konudaki çalışmalarımız kararlıkla devam edecektir” dedi.  2019 ve 2020 karşılaştırmasında ise yüzde 10 oranında kontrol edilen araç sayısında artış yakaladık. Ölümlü kazalar azalmıştır. Narkotik suçlar ile ilgili olarak ise olay sayısın yüzde 6 yakalanan şahıs sayısında yüzde 13 bir artış olmuştur. 45 günlük sürede müdahale edilen olaylarda yüzde 48’lik bir artış meydana gelmiştir. Suç rakamlarındaki ciddi düşüşün sebebi polisimizin alan hâkimiyetini arttırmasıdır. Suçlar işlendikten sonra faillerin yakalanması ne kadar önemliyse olmadan önleyebilmekte o kadar ve hatta daha önemlidir. Alan hâkimiyetinin arttırılması kadar aranan suçluların yakalanması da bu düşüşlerde etkili olmuştur. Yapılan operasyonlar neticesinde 2018 yılında 4331 aranan şahıs yakalanabilmişken 2019 yılında 5789 aranan şahıs yakalanmıştır. Ayrıca 2019 yılında 11 ayrı Planlı Aranan Şahıslar Operasyonu gerçekleştirilmiş ve sadece bu operasyonlarda 565 kişi yakalanmıştır. 2019 yılında şok uygulama, sabit uygulama, güvenli park uygulamaları, güvenli okul uygulamaları gibi başlıklar altın yapılan planlı toplam 32.176 uygulama gerçekleştirilmiştir. Bu uygulamalarda 2.154.836 şahıs kontrol edilmiş ve 7005 aranan şahıs yakalanmıştır. Adli ve idari olarak ise 4000 işlem yapılmıştır. 1 Ocak-15 Şubat 2020 tarihleri arası 45 günlük sürede ise 10.297 uygulama gerçekleştirilmiş ve 864.777 şahıs kontrol edilmiştir”

AİLE İÇİ ŞİDDET OLAYLARINDA TOLERANS YOK

Sık sık haberlere konu olan “aile içi şiddet”e de değinen Tipioğlu konuyla ilgili olarak “Aile içi ve kadına şiddet konusuna da değinen Tipioğlu, “Bu konuyla ilgili olarak sıfır tolerans politikası ile çalıştığımızı belirtmek isterim. İlimizde bulunan toplam 22 Polis Merkezi Amirliğinde görev yapan 693 personele eğitim verdik. Mağdur vatandaşlarımızın ilk müracaat noktası olan Polis Merkezi Amirliklerindeki personelin tamamı bu eğitimi almış oldu. 31 Aralık 2020 tarihine kadar ise Emniyet Müdürlüğümüz kadrosundaki tüm personelimize bu eğitimler verilecektir. Ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğü’nün talimatı ile tüm İlçe Emniyet Müdürlüklerimizde Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amirlikleri kurularak faaliyete geçirildi” ifadesine yer verdi.  Tipioğlu FETÖ, PKK VE YPG terör örgütleri başta olmak üzere her türlü suç örgütleriyle sonuna kadar mücadele edeceklerini sözlerine ekledi. Tipioğlu’nun verdiği bilgilerden sonra toplantı sona erdi.

 

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam